המלצות לקראת יום העצמאות


05/05/2019 11:10

כתבה: עידית הוד, יועצת סביבתית לפורום ה-15 | ערכה: מאיה קרבטרי, מנהלת תחום סביבה וקיימות, פורום ה-15

תושבים יקרים,
השבוע יתקיימו אירועי יום העצמאות ברחבי העיר. בניגוד לבני האדם, חיות המחמד אינן נהנות ואף סובלות מחלק מהאירועים המאפיינים את יום העצמאות, ובמיוחד מופעי הזיקוקים. בעוד בני אדם מסוגלים לאתר את מקורם של רעשים חזקים ובמקרים רבים אף ליהנות מהם, כלבים ובעלי חיים נוספים שומעים את הקולות בצורה מוגברת ותופסים את הזיקוקים והרעשים המגיעים מבימות הבידור כאיום או כסכנה. מדי שנה, בימים שלאחר ערב יום העצמאות, אנחנו שומעים וקוראים על עשרות כלבים וחתולים שנבהלו מהרעשים, חשו חרדה וברחו. חלקם נדרסים במהלך בריחתם, אחרים מתייבשים או נפצעים, וחלקם לא נמצא עד עצם היום הזה.

להלן מספר כללים שניתן לאמץ על מנת לצמצם את הסיכונים לחיות המחמד:

  • אל תיקחו את כלביכם עמכם לאירועי הרחוב ובימות הבידור. השאירו אדם מוכר איתם בבית, הגיפו תריסים וסיגרו את הדלתות והחלונות. עדכנו את כל בני הבית בחשיבות השמירה על חלונות ודלתות הבית סגורים בערב זה.
  • התעדכנו באתר העירוני מהם שעות ומוקדי שיגור הזיקוקים. כשעה לפני הזיקוקים, הפעילו את
    הטלוויזיה או הרדיו והשאירו אותם פועלים, על-מנת לעמעם ככל הניתן את רעש הזיקוקים וכתוצאה מכך את רמת החרדה של הכלב.
  • מומלץ להכין עבור הכלב/החתול מקום מסתור, לדוגמא באמצעות פרישת שמיכה מעל שולחן הסלון, המגיעה עד לרצפה.
  • באם הכלב נכנס למצב חרדה, אין צורך לאחוז בו בחזקה או להרגיעו בכוח (אלא אם הכלב מחוץ לבית). כדאי להרגיעו בדרכים אחרות, לדוגמא הצעת חטיפים.
  • במקרה של בעלי חיים שנוהגים לצאת מהבית או לחיות בחצר, מומלץ להכניס אותם הביתה לפני ובזמן הזיקוקים ולהמתין עם שחרורם עוד כחצי שעה לאחר סיום מופע הזיקוקים ולאפשר להם להירגע במחיצתכם.
  • וודאו כי הפרטים בשבב שנושא הכלב מעודכנים. ניתן לבדוק זאת בחינם אצל כל וטרינר שברשותו סורק שבבים. שבב עדכני מעלה באופן משמעותי את הסיכויים לאיתור כלב שברח. מצאתם כלב שאיבד את דרכו? הישארו צמודים אליו וצרו קשר עם קבוצת ה"סורקים" בפייסבוק, על מנת שאחד / אחת מהם יגיע לסרוק את השבב של הכלב.

לקריאה נוספת:

 

אנא הפיצו המידע בקרב בעלי כלבים שאתם מכירים.

 

תודה למיכל צוייג מ-"הרצליה ונתניה אוהבת חיות" ולגלי ברק שטיינר על הסיוע בגיבוש ההמלצות.